cheap air jordans uk cheap mont blanc pens hollister outlet uk adidas jeremy scott uk hollister outlet cheap air jordans gucci belts uk nike shox uk cheap nike air max 90 gucci belt uk

uggs sko louis vuitton oslo nike sko polo ralph lauren dame louis vuitton norge oakley norge parajumpers norge oakley briller polo ralph lauren salg moncler jakke ray ban solbriller canada goose norge ray ban norge woolrich jakke parajumpers salg

nike blazer damskie nike blazer sklep moncler kurtka oakley praha ray ban praha abercrombie mikina polo ralph lauren praha hollister praha hollister mikina abercrombie praha michael kors kabelky hollister sk air jordan tenisky nike free 5.0 bayan nike free run bayan

Welcome to Khmilnyk
головна      форум робота контакти
                
Знайомство з містом               
Курорт Хмільник                       

bolsos michael kors nike huarache baratas montblanc boligrafos nike outlet polos ralph lauren baratos oakley baratas michael kors bolsos new balance 574 new balance baratas boligrafos montblanc nike air force baratas polo ralph lauren baratos nike air force 1 nike huarache

Офіційна інформація               
Адмінпослуги               
Доступ до публічної інформації               
Тендери та конкурси               
Економіка і бізнес                    
Інформація для підприємців               
Пропозиції інвесторам            
Система управління якістю               

Українські міста в IнтернетіІСТОРІЯ МІСТА

Згідно з архівними документами, українське місто Хмільник – одне із найстаріших міст Поділля, яке розташоване на невеликому острові, що утворюється двома рукавами Південного Бугу.


За народними переказами на острові, де розташоване місто, в далеку давнину жили мужні люди. Вони неодноразово робили сміливі набіги на грабіжницькі орди татар і ховались від них на острові, покритому густими заростями лози і калини, поверх яких густо вився хміль. Цей острів і називався Хмільником (від слова хміль).
 

Перша письмова згадка про Хмільник датується 1362-м роком. У період з 24 вересня по 25 грудня 1362 року, зібравши чимале військо з литовців, росіян, українців і білорусів, литовський князь Ольгерд біля річки Синя Вода, як пише літописець, розгромив вщент татарські орди братів Котлубуга, Качибея і Дмитра, яким належало Поділля. Він же і оволодів Хмільником. Географічне положення міста визначило його історичну долю, Хмільник розташований недалеко від річки Сниводи, за 6 кілометрів від "Чорного шляху", яким завжди рухалися татарські орди, залишаючи за собою сліди страшного насилля і руйнувань.
На основі наявних історичних документів зроблено висновок, що нашому місту насправді більше 650 років.
        
Великою кількістю тривог і тяжких злигоднів, насильств і руйнувань сповнена історія нашого міста. У 1431 році Хмільник перейшов під владу литовських князів, а у 1434 році – став центром Хмільницького староства Подільського воєводства під владою Польщі, Староству підлягало 28 сіл і містечко Уланів.
        
З одержанням в 1448 році Магдебурзького права у місті почали розвиватися ремесло, торгівля. Виникли шевські, кравецькі та інші майстерні.

Польща вбачала у Хмільнику аванпост своїх володінь і зміцнювала його. У 1534 році за наказом польського короля місто було обнесено кам’яним муром з баштами, укріплено замком. Викопаний канал між Південним Бугом і його притокою Постушею надавав місту (його центру) острівного положення.

Зростало населення, серед переселенців багато селилися євреїв, які десь пізніше становили більшість серед корінного населення міста. В 1570 році в місті налічувалося 320 будинків. Після Брестської унії (1596р.) переслідування православних церков посилилось, католицизм наступав. У 1603 році у Хмільнику збудували костьол. Національне гноблення примушувало бідноту тікати до козаків, підніматися проти шляхти.
 
У період   визвольної війни українського   народу (1648-1654р.р.) повстанські    загони   хмільничан    приєднувалися до військ Б.Хмельницького. Не раз замком оволодівав М.Кривоніс, 15 червня 1649 року у Хмільнику побував із своїми загонами Б.Хмельницький. Місто ще не раз було ареною боїв між російсько-українськими і польсько-шляхетними військами, в результаті чого було  спустошено.
З 1672 року по 1699 рік у Хмільнику 27 років хазяйнували турки. Вони укріпили замок, побудували мечеть — восьмигранну споруду, в заростях ріки прорили ходи. Безперервні бої між поляками і турками привели до занепаду ремесла і торгівлі, місто обезлюдніло.
        
В 1699 році Хмільник відійшов до Польщі, він знову став центром староства. 1774 року король одарував Хмільницьке староство своєму племінникові Й.Понятовському.  

У Хмільнику налічувалося тоді 497 будинків. В 1762 році в старостві було 57 млинів, 33 ставки, чорний ліс, поташні фабрики, селітровий і скляний заводи, які давали доходу 141,6 тис. польських злотих. В 1798 році разом з іншими містами Поділля Хмільник був приєднаний до Росії. З утворенням Брацлавської губернії у 1795 році 22 травня Хмільник увійшов до її складу як повітове місто, для якого був утверджений 22 січня 1796 року герб, що зображав срібну башту на блакитному фоні.
        
З 1797 року Хмільник – повітове місто Подільської губернії, а хмільницьке староство з населенням 6070 чоловік Катерина II подарувала графові Безбородьку. 9 червня 1804 року Хмільник став позаштатним містом Літинського повіту Подільської губернії, яким і був до Жовтневої революції. До 1910 року побудовано 4 православні церкви. Із зростанням промисловості збільшився приплив переселенців до міста, в 1902 році в Хмільнику мешкало уже 14 тис. жителів, у 1904 - 16 тис, у 1915 – 18,3 тис. жителів міста, про яких дбали 4 лікарі.
        
Відповідно до перепису 1897 року, кількість письменних у місті становило 12%. У 1904 році в усіх школах міста працювало 7 учителів.

У 1878 році засновано ткацьку фабрику, до 1905 року в місті стали до ладу пивоварний завод, тартак, чавуноливарний завод. Серед 1616 ремісників було 470 шевців, 250 кравців, 230 пушнірів.

На початку XX століття Хмільник зазнав великих змін у галузях суспільного життя. Економічний застій, який проявився в 1907 - 1910 р.р., змінився деякими пожвавленнями.    
        
У 1911 році працювало 22 підприємства, 67 різних майстерень з переробки продуктів тваринництва, обробці дерева, металу. Було багато кустарів-одиночок, лише шевців 1800 чоловік, які під час першої світової війни виконували для армії спецзамовлення, виготовляючи 1800 чобіт на тиждень.
        
Пам’ятає Хмільник і лихоліття Великої Вітчизняної війни 1941 -1945 рр. Трудящі міста, як і вся країна, піднялися в єдиному пориві на священну боротьбу з ворогом. Вони послали в діючу армію близько 3-х тисяч синів і дочок.
        
У середині липня 1941 року фронт підійшов впритул до Хмільника. А 16 липня німці захопили місто. Ніяке насильство, та ніякий терор не зламали волелюбного духу наших людей. На боротьбу з ворогом піднялися всі - дорослі і підлітки.

У грудні 1941 року в Хмільнику була створена підпільна організація для боротьби проти фашистських окупантів. Керували організацією О.Я.Воржев, П.І.Яковлєв, П.Я.Цицуров. Велику допомогу підпільники надавали партизанам у забезпеченні зброєю та продовольством, знищували німецькі комунікації, розповсюджували листівки, закликаючи жителів до боротьби з поневолювачами.
        
Серед цих месників була і зв’язкова підпілля Дар’я Федотівна Пугач (Римарцева) 18 лютого 1944 року, після завершальних боїв під Корсунь-Шевченкіським, 1-й український фронт одержав завдання, яке відоме як Проскурівсько-Чернівецька операція, котра була вирішальною при звільненні міста і всього Хмільницького району.
        
Вранці 10 березня, бійці 71-ї та 276-їстрілецьких дивізій оволоділи лівобережною частиною Хмільника та населеними пунктами: Мазурівка і Сидориха. Після жорстоких боїв — 18 березня 1944 року місто і район були повністю визволені від німецьких загарбників.
        
Жорстокому, небаченому геноциду піддавалося в окупованому місті єврейське населення, це для них діяло фашистське гетто і концтабір. Лише за дві криваві п"ятниці (9 та 16 січня 1942 року) каральні загони німців за участю поліцаїв розстріляли більше 8 тисяч беззахисних мешканців міста. Всього у Хмільнику розстріляно 11 760 безвинних жертв.
        
18 липня 2002 року в Хмільнику відкрили меморіал скорботи. Комплекс - і це унікально для України - включає 6 могил-курганів, пам’ятник жертвам Голокосту (гранітна брила в обрамленні менших уламків), обеліск Невідомому Праведнику та кілька символів війни, духовний знак єврейства, невмолимих надій — семисвічник - мінора.
        
990 днів і ночей скніло наше місто в окупації, неможливо забути цей жаданий для нас день 18-го березня 1944 року, коли місто, наш дім був очищений назавжди від фашистської чуми воїнами радянської армії.
        
Згідно акту комісії з розслідування злочинної діяльності фашизму по місту і району знищено 12258 громадян, відправлено в німецьке рабство 4869 чоловік.
        
Наш Хмільницький край багатий на імена воїнів, овіяних славою. Сім із них - Герої Радянського Союзу. Це Сиротюк Сергій Наумович з Уланова, Олійник Вадим Клавдійович з Клітенки, Порик Василь Васильович із Соломірки (теперішнього Порика), Столярчук Флор Євстафійович із Сальниці, Герасимчук Давид Іванович - з В.Остріжка, а також росіянин із Тамбовської області Полін Олексій Володимирович та Сьомак Микола Павлович із Погребища. Запам'ятаймо ці імена, шановні сучасники, адже безсмертний подвиг нікого не повинен залишити байдужим.
        
У 1934 році при пошуках питної води, у Хмільнику були виявлені лікувальні лікарські радонові води. У жовтні 1938 року уряд України оголосив район Хмільника курортною зоною. Свердловину в районі старого міста було передано медикам для практичного використання. Місцевий відділ охорони здоров’я на її базі відкрив невелику водолікарню, яка розпочала роботу 22 вересня 1944 року. Сьогодні це сучасний водолікувальний заклад — обласна фізіотерапевтична водолікарня.

З 1970 року Хмільник - місто-курорт республіканського значення. За порівняно короткий час курорт набув широкої популярності, про що свідчить кількість оздоровлених хворих.

З 2011 року Хмільник – курорт державного значення. Вісім лікувально- оздоровчих закладів сьогодні функціонують у Хмільнику.
        
Гордістю міста є архітектурні споруди - історичні пам’ятки минулого: костел, побудований в честь святої Трійці в 1603 році і реставрований в 1729 році; 4 православних церкви, побудовані в період 1801 - 1910 р.р.; турецька мечеть, замок графа Ксідо. Пам’ятник Б.Хмельницькому, меморіал воїнам-хмільничанам, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни, монумент слави на  честь героїв громадянської і Великої Вітчизняної воєн, обеліск воїнам 18 армії, 71 і 276 стрілецьких дивізій, які звільнили місто Хмільник  у березні 1944 року. В 1991 році споруджено пам’ятник Т.Г.Шевченку, у 2012 році – пам’ятник Матері-берегині роду людського.
        
З історією Хмільника пов’язана діяльність відомого етнографа та фольклориста Т.Я.Литвинової-Бартош, вченого Л.І.Копиці, письменників О.С.Корнійчука, М.П.Стельмаха, поетів Я.Г.Шпорти, В.С.Колодія, національного героя Франції і Героя Радянського Союзу Василя Васильовича Порика, народного артиста І.С.Козловського, народної артистки Радянського Союзу Н.М.Ужвій, зачинателя Стаханівського руху Героя Соціалістичної Праці О.В.Гіталова, академіка генерал-полковника Грабіна, композитора і політичного діяча І.Я. Падаревського.
        
Хмільницька земля багата на талановитих, працьовитих неординарних людей.

Їх імена увічнено у книзі Пам’яті і Пошани «Гордість Хмільника» та у Книзі Почесних громадян міста.

 

[версія для друку]
               Міська громада
             Органи самоорганізації
              населення в дії
               Громадянське
               суспільство
               Міста-партнери
               Гуманітарна сфера
               Сервіс та дозвілля
               Архів новин
               Доступне житло
Оголошення
28.12.2016
Хмільник: Запрошуємо маленьких хмільничан на зимове свято!

2 січня 2017 року об 11.00.год. запрошуємо в РБК маленьких хмільничан на концертно-розважальну програму «Ой весела в нас зима».

27.12.2016
Хмільник: Зустрічаймо Новий Рік!

Запрошуємо хмільничан та гостей міста-курорту 31 грудня 2016 року о 21.00 год. взяти участь у традиційному театралізованому дійстві «Зустрічаймо Новий Рік», що відбудеться на площі біля районного Будинку культури.

23.12.2016
Хмільник: Продовження 28 сесії міської ради 7 скликання переноситься!

26 грудня 2016 року о 10.00 год. в залі засідання міської ради (2 поверх) відбудеться продовження пленарного засідання 28 сесії міської ради 7 скликання.


Пошук

Опитування
Який вид екскурсії Хмільником особисто для Вас був би найцікавішим?
 краєзнавча екскурсія
 екскурсія санаторно-курортними закладами
 велосипедна екскурсія
 автобусна екскурсія
 мото-екскурсія (екомобілі)
 повітроплавна екскурсія
 екскурсія-квест
 маю іншу думку
 мені байдуже
Результати
Архів опитуваньУкраїнські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика


Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют
 
© Інститут Трансформації Суспільства 2007-2019
При повному або частковому використаннi матерiалiв hair wigs посилання на цей сайт є обов'язковим. Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, м. Київ-34, а/с 297, тел.: (096) 521 0508, (050) 867 5802, (093) 328 6985, e-mail: editor@osp.com.ua
TyTa