Хмільник - офіційний сайт міста

http://hmilnyk.osp-ua.info/

ІСТОРИЧНІ ПАМ’ЯТКИ МІСТА

Хмільник – одне із найбільш древніх міст України. В історичних документах вперше згадується з 1362 року у зв’язку із переходом під владу Литви.

        
На старовинній хмільницькій землі збереглися пам’ятники багаторічної боротьби народу за національне і соціальне визволення. Потужні укріплення, збудовані 1534 року в замку й навколо міста Я. Тарнавським, допомагали успішно відбивати постійні татарські напади.
        
У 1584 році А. Гваньїні описав Хмільник як „дерев’яне містечко, захищене острогом (частоколом), з дерев’яним замком на рівнині, над рікою Бугом, яку Геродот називає Гіппанісом, за 20 миль від Кам’янця”.
        
Сьогодні місто Хмільник – місто обласного значення Вінницької області (26.11.1979 р. Указом Президії Верховної Ради УРСР віднесений до категорії міст обласного підпорядкування), адміністративний центр району, з 2011 року - місто-курорт державного значення,.
        
Гордістю міста є архітектурні споруди: історичні пам’ятки минулого і кутова вежа фортеці, побудована у1534 році на насипному пагорбі м. Хмільника для захисту від турецько-татарських набігів. Висота вежі 20 метрів. Має форму восьмигранника діаметром 8 метрів. З боку річки Південний Буг - три контрфорси . Матеріали будови : камінь, цегла. Товщина стін 1,5 м. Вежа має двоярусне підвальне приміщення і двоповерхове приміщення над підвалом. На другому поверсі підвального приміщення збереглися бійниці. Протягом віків вежа використовувалась як оборонна споруда, мусульманська мечеть, православна церква, різні склади, кафе тощо. Сьогодні тут розташований міський історичний музей.
        
У 1911-1915 роках за проектом архітектора, академіка І.А. Фоміна побудовано палац місцевого поміщика графа Ксідо Костянтина Івановича.
        
Палац знаходиться на пагорбі правого берега річки Південний Буг. Він є одним із яскравих зразків архітектури неокласицизму на Україні, у формах якого використано мотиви епохи Відродження і класицизму..
        
Приміщення палацу двоповерхове, має два фасади: північний і південний. Матеріал будови – цегла. Північний фасад облицьований кам’яною плиткою. До 1917 року палац використовувався як житловий будинок. У центральній частині даху під час Великої Вітчизняної війни 1941-1945 р.р. була збита шестиколонна ротонда. Після 1917 року в  приміщенні палацу була агрономічна школа, електротехнічна школа, будівельне управління НКВС,  міський готель.
        
За проектом І.А. Фоміна у 1915 році у Хмільнику зведено кам’яний арочний міст через річку П.Буг.
        
У 1603 році на честь святої Трійці в Хмільнику побудовано костел. У XVІІ столітті костел неодноразово був зруйнований, особливо за період панування турків (1672-1699).

У 1729 році пам’ятник був відреставрований, розширений і пере освячений.

У XІX та XX століттях до нього зроблено добудови. Пам’ятка - у стилі барокко.
        
За період з 1801 по1910 роки у місті побудовано 4 православні церкви.
        
На згадку про визвольну війну українського народу проти польського соціального і національно-релігійного гноблення (1648-1654 р.р.), яку очолив Б.Хмельницький, у місті споруджено  пам’ятник на його честь, меморіал воїнам-хмільничанам, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни в 1941-1945 рр. , монумент слави на честь героїв громадянської і Великої Вітчизняної воєн, обеліск воїнам - героям 18 Армії 71 і 276 Стрілецьких дивізій 1 Українського фронту, які звільняли Хмільник у березні 1944 року.

Завдяки місцевому скульптору Стукану Віктору Євграфовичу у 1991 році Хмільник збагатився пам’ятником Т.Г. Шевченку, пам’ятником воїнам-інтернаціоналістам, загиблим в Афганістані У 2012 році. До Дня незалежності України – ще один подарунок місту від автора - пам’ятник Матері – берегині роду людського.
        
Два парки, розташовані в санаторіях міста, є пам’ятками садово-паркового мистецтва.

У центрі міста розташований парк ім. Т.Г.Шевченка. В лісовій зоні 18 липня 2002 року відкрито Меморіальний парк жертвам фашистських репресій, який внесено до міжнародного туристичного довідника. Комплекс включає 6 могил-курганів, пам’ятник жертвам Голок осту (гранітна брила в обрамлені менших уламків), обеліск Невідомому Праведнику та кілька символів війни, духовний знак єврейства.©Інститут Трансформації Суспільства 2008
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, Київ, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28(27), e-mail: editor@osp.com