Хмільник - офіційний сайт міста

http://hmilnyk.osp-ua.info/

Візитівка міста

 

 

 МІСТО ХМІЛЬНИК – ПРОВІДНИЙ ТА ЄДИНИЙ РАДОНОВИЙ КУРОРТ УКРАЇНИ

Площа міста – 2049,3 га.

Розташування.

Місто розташоване у чашовидній улоговині, клімат - помірно-теплий, м’який, без різких коливань температури, сприятливий для організму людини. Висота над рівнем моря – 250-285 м.

Населення

На території міста Хмільника проживає 28,2 тис. осіб.

Історія.

Хмільник – одне з найбільш древніх міст держави. Перша письмова згадка про нього датується 1362 роком. Магдебурзьке право місто отримало в 1448 році. З 1796 року Хмільник мав свій герб, а в 1996 році – через два століття – міською радою офіційно ухвалений цей символ самоврядування і атрибут влади.

Протягом 2015 року у Хмільнику працювала археологічна експедиція Інституту археології Національної академії Наук України. Основним її завданням було вивчення середньовічних об’єктів археології і підземних споруд, які знаходяться на території міста з метою уточнення їх хронології і дати виникнення міста. Підставою для проведення розкопок на території замку слугували реставраційні роботи, що повинні були розпочатися у зв’язку із реставрацією палацу Ксідо, оскільки ця територія є пам’яткою архітектури національного значення ХVII – ХVIII ст. Проведені дослідження, розкопки та знайдені артефакти свідчать про те, що відлік життя Хмільника розпочався набагато раніше першої письмової згадки про нього.

Гордість міста – архітектурні споруди


Гордістю міста є архітектурні споруди - історичні пам’ятки минувшини: костел Святої Трійці (1603 р.); 4 православних церкви, побудовані в період 1801 - 1910 р.р.; архітектурно-історичний комплекс «Замкова гора».

Місцями відліку історичної правди є монументальні споруди: Меморіал воїнам-хмільничанам, загиблим у роки Другої світової війни в 1941 - 1945 р.р., монумент слави, обеліск воїнам 18 армії, 71 і 276 стрілецьких дивізій, пам’ятник Т.Шевченка, Б.Хмельницького та пам’ятник Матері – берегині роду людського.
 
У чому унікальність міста-курорту Хмільник?

Основним лікувальним фактором курорту є мінеральні радонові води. Чисельні дослідження, що проводились НДІ курортології і фізіотерапії, Українським НДІ реабілітації і курортології, Вінницьким медичним університетом ім. М.І.Пирогова, встановили, що за гідрогеологічним походженням та іонним складом води джерела у Хмільнику, завдяки своєрідному сполученню розчинених у них компонентів, є унікальними і не мають аналогів серед відомих мінеральних вод.

Другим за значенням лікувальним фактором курорту Хмільник є лікувальна торф’яна грязь Війтівецького родовища. За основними фізико-хімічними і санітарно-бактеріологічними показниками торф’яна грязь Війтівецького родовища відповідає всім вимогам, встановленим до лікувальних торфів і рекомендована до використання з лікувальною метою.

Маючи такі природні ресурси, спеціалісти лікувально-оздоровчих закладів міста розробили та велику кількість методик, що дозволяють лікувати широкий спектр захворювань.

Завдяки сучасному обладнанню, новітнім методикам, високому професійному рівню лікарського корпусу ефективність лікування на курорті Хмільникскладає 97%.

Санаторно-курортні заклади міста


Хмільник, як місто-курорт, представляють 8 оздоровниць:
ТОВ „Санаторій “Поділля” на 400 місць;
Дочірнє підприємство ЗАТ ЛОЗПУ “Укрпрофоздоровниця” „Клінічний санаторій “Хмільник” на 854 місця;
Медичний реабілітаційний центр залізничників ПЗЗ на 400 місць;
Обласна фізіотерапевтична лікарня на 200 місць;
Центральний військовий клінічний санаторій “Хмільник” на 450 місць;
Медичний реабілітаційний центр “Південний Буг” МВС України на 170 місць;
ТОВ “Санаторій “Березовий гай” на 100 місць.
Санаторій “Радон” на 200 місць.
Щорічно на курорті Хмільник оздоровлюється близько 45 тисяч громадян. Запаси бальнеологічних ресурсів дозволяють приймати до 80 тисяч громадян кожного року.

Потенціал для розвитку міста-курорту


Важливим є те, що мінеральні радонові води виникають у процесі циркуляції прісних вод у тріщинуватих гранітах українського кристалічного масиву, збагачуючись радоном. І цей процес - безперервний. Тому при виконанні умов санітарної охорони всіх трьох зон та раціональному використанні наявних запасів мінеральних радонових вод основний унікальний природний ресурс може бути практично невичерпним.
За роки існування курорту, використовуючи значний потенціал природно-кліматичних ресурсів, вигідне географічне розташування, санаторно-курортні заклади міста створили сучасну діагностично-лікувальну базу, мають високопрофесійний корпус лікарів та обслуговуючого персоналу, потужне курортне господарство з розвинутою інфраструктурою.

Туризм - перспективна галузь для Хмільника.

Промисловий комплекс та інвестиційна діяльність


Промисловий комплекс представлений підприємствами легкої промисловості (ПАТ «Хмільницька швейна фабрика «Лілея»), деревообробної (ПАТ «Хмільникмеблі»), машинобудівної промисловості – (ВАТ «Хмільниксільмаш»). Харчову галузь представляють ТОВ «Хмільницький завод СЗМ «Молочний візит», а також ПрАТ «Агрокомплекс Хмільникпродукт». На території міста розташований ПАТ Хмільницький «Елеватор».

Торгівля і сфера послуг


Торговельний потенціал міста нараховує 285 підприємств торгівлі та ресторанного господарства. Серед них, 209 магазинів і кіосків, 42 підприємства ресторанного господарства, 34 аптеки та аптечних кіосків, 5 АЗС та 3 газових заправки. В місті функціонує 6 ринків та приватний торговельний майданчик на 1558 торгових місць.

Медичне обслуговування


Медичне обслуговування хмільничан здійснюється центральною районною лікарнею та районним медичним центром первинної медико-санітарної допомоги Хмільницької районної ради. Створено відділення сімейної медицини.

Гуманітарна та культурна сфера


Гуманітарну і культурну сфери представляють 4 загальноосвітніх школи, 4 дошкільні навчальні заклади, школа мистецтв, дитячо-юнацька спортивна школа, центр дитячої та юнацької творчості, районна бібліотека.
Професійну підготовку проводять професійний ліцей сфери послуг та аграрний центр професійно-технічної освіти.

Відомі особистості


З історією Хмільника пов’язана діяльність відомих особистостей: етнографа та фольклориста Т.Я.Литвинова-Бартош, вченого Л.І.Копиці, письменників О.С.Корнійчука, М.П.Стельмаха, поетів Я.Г.Шпорти, В.С.Колодія, Національного героя Франції і Героя Радянського Союзу В.В. Порика, народного артиста І.С.Козловського, народної артистки Радянського Союзу Н.М.Ужвій, зачинателя Стаханівського руху, Героя Соціалістичної праці О.В.Гіталова, композитора і політичного діяча І.Я. Падеревського.

Гордість Хмільника


Ураховуючи вагомий особистий внесок громадян в історію, розвиток та становлення міста, з метою увічнення пам’яті видатних діячів і подій, в міській раді та її виконавчому комітеті започатковано ведення Книги Почесних громадян і Книги Пошани та пам’яті «Гордість Хмільника».

Міжнародне партнерство


Хмільницькою міською радою укладено угоди про партнерство і співпрацю з польськими містами: Буско-Здруй, Щавніца, Криніца-Здруй, із курортними містами Бердянськ Запорізької області та Миргород Полтавської області, а також із містом Умань Черкаської області.

Налагоджені партнерські відносини з Тарновським повітом Малопольського воєводства та містом Волковиськ Республіки Білорусь. Між територіальними громадами міста Хмільника та міста Баньоль-де-л’Орн Нормандії (Республіка Франція) підписаний протокол про наміри щодо встановлення партнерських стосунків та співпраці. 

 


©Інститут Трансформації Суспільства 2008
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, Київ, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28(27), e-mail: editor@osp.com