Хмільник - офіційний сайт міста

http://hmilnyk.osp-ua.info/

Хмільник: 20 цікавих фактів про Новий Рік30.12.2016

За кілька днів зустрічатимемо Новий Рік. Пропонуємо хмільничанам та гостям міста-курорту «20 цікавих фактів» про Новоріччя та сподіваємося, що вони  стануть пізнавально-корисними.

1. Перші документальні свідчення про традиції наряджати ялинку відносяться до початку XVII століття. Як стверджують історики, перші наряджені в честь Різдва дерева з’явилися в Ельзасі (тоді це була частина Німеччини, нині – Франція). Для зрубаних ялин, сосен і буків святковими прикрасами служили троянди з кольорового паперу, яблука, печиво, шматочки цукру і мішура.

2. Перша скляна ялинкова бомбочка була зроблена в Тюрінгії (Саксонія) в XVI столітті. Промислове масове виробництво ялинкових іграшок почалося тільки в середині XIX століття також в Саксонії. Майстри-склодуви видували іграшки зі скла, а їх помічники вирізали з картону дзвіночки, сердечка, фігурки птахів і звірів, кулі, шишки, горіхи, які потім розфарбовували яскравими фарбами.

3. Електричною гірляндою з різнокольорових лампочок вперше була прикрашена ялинка американського Білого дому в 1895-му році.

4. Традиція відзначати Новий рік 1 січня з’явилася на Русі указом Петра I з 1700 року. До цього церковний Новий рік відзначали 1 березня, а світський – 1 вересня.

5. З 1918 по 1935 роки ялинка, як символ Різдва, в Росії перебувала під забороною: радянська влада назвала Різдво Христове і всі ритуали, пов’язані з ним, буржуазними забобонами і мракобіссям. З 1935 року, за указом Сталіна, Різдво перетворилося на Новий рік, а Вифлеємська зірка – в червону п’ятикутну зірку. Тоді ж уперше з’явилися Дід Мороз і Снігуронька.

6. З 1949 року 1 січня вважається в нашій країні неробочим днем.

7. Снігуронька святкує свій день народження в ніч з 4 на 5 квітня, а її батьківщиною вважається село Щеликово Костромської області: саме там в 1873 році Олександр Островський написав п’єсу «Снігуронька». Найбільшу популярність Снігуронька, як внучка Діда Мороза, отримала в 50-і роки ХХ століття, завдяки Кремлівським ялинкам, сценарії для яких писали Лев Кассиль і Сергій Михалков.

8. У Стародавньому Римі Новий рік зустрічали в березні: саме в цей час починалися польові роботи. У 46 році до н.е. римський імператор Юлій Цезар переніс початок року на 1 січня. Названий його ім’ям Юліанський календар поширився по всій Європі.

9. У Франції до 755 року початком року вважали 25 грудня, потім його перенесли на 1-е березня. У XII столітті початок року приурочили до Великодня, а з 1564 року указом короля Карла IX початок року було призначено на 1 січня.

10. В Англії Новий рік довго відзначався 25 березня, в День Благовіщення, і тільки в 1752 році першим днем Нового Року визнали 1 січня. До того часу в Шотландії Новий Рік починався 1 січня вже більше 150 років.

11. Ескімоси відзначають Новий рік з приходом першого снігу.

12. На Кубі в Новий рік весь посуд в будинку наповнюють водою, яку потім вихлюпують на вулицю в новорічну ніч, щоб змити всі гріхи. Новий рік на Кубі називається Днем Королів.

13. Мусульманський Новий рік – Навруз – відзначають у день весняного рівнодення, 21 березня. Зазвичай на його святкування відводиться 1-2 дні, а в Ірані – не менше 5 днів.

14. В Італії існує незвичайна традиція: викидати з вікон у новорічну ніч старі речі. Це може бути як одяг і посуд, так і меблі. Вважається, що чим більше старих речей буде викинуто в новорічну ніч, тим більше багатства і удачі принесе Новий рік.

15. В Ізраїлі Новий рік відзначають двічі – 1 січня, по-європейськи, і ще раз – у вересні.

16. В Індії Новий рік святкують 1 січня, а в Непалі – 17-18 квітня.

17.Південній півкулі не пощастило в плані новорічної атмосфери, оскільки Новий Рік у них припадає на середину літа, і вони замість сосен і ялинок наряджають евкаліпти.

18. Під Новий рік у Тибеті печуть пиріжки і роздають їх перехожим. Вважається, що багатство в новому році безпосередньо залежить від кількості розданих пиріжків.

19. У 1843 році в Лондоні була надрукована перша новорічна листівка – так з’явилася традиція обмінюватися вітальними листівками на Новий рік.

20. Традиція залишати подарунки під новорічною ялинкою з’явилася ще у 18 столітті і збереглася донині.


За матеріалами http://versii.if.ua

 


©Інститут Трансформації Суспільства 2008
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, Київ, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28(27), e-mail: editor@osp.com